Mit adott a pápai vizit 3 napja?
Il Papa è venuto da noi
/képforrás: magyarnemzet.hu/
Liberálisabb, nyitottabb személyisége és tevékenysége okán saját berkein belül is újító és reformer vezetőnek nevezett egyházfő három napra látogatott el hazánkba, másfél év alatt már második alkalommal. 10 éves karrierje során egyébként Kubán és Görögországon kívül a mi kis hazánkba jött el többedjére. Ez alatt a hosszú hétvége alatt pedig vallási és politikai oldaltól is függetlenül, mindenképpen pár jelentős gondolatot és alternatívát, vagy akár vezetői jellemvonást hagyott itt számunkra, amin érdemes elgondolkodnunk...
Mindenkihez szól
Az argentin pápa 2021 szeptemberi ittléte alatt csupán pár órát töltött itt, azonban most a többnapos itt-tartózkodása alatt programok sokasága valósult meg. A névadó Assisi Szent Ferenchez hűen a békét és mindenki megsegítését, egyenlővé tételét tűzte ki célul maga elé és tesz is ezekért a gyakorlatban. A fővárosban a hátrányos helyzetű gyerekektől, fiataloktól a háborús menekülteken át vallási, kultúrális és politikai vezetőkkel is találkozott, imádkozott. Néhol magyar mondattal is megerősítve mindezt.
A megbeszéltek mellett pedig meg is lepett azzal például mindenkit, hogy közvetlenül a pénteki Bazilikához történő megérkezésekor odament a hívők tömegéhez a téren és megköszönte, hogy eljöttek, ha már a nagytemplomi részre nem is mehetnek be éppen akkor. Ha direkt módon nem is ment be sehova csak úgy vásárolni - mint ahogy tette pár éve Rómában egy lemezboltba, kipattanva egy Fiat 500-ból – de láthatóan a kényelem és a kizárólag az elittel való találkozás helyett, a mindenkivel való kommunikációt választotta és minél több helyen akart ott lenni, ami egy 86 évet megélttől, már külön respektálandó.
Mindenkit meghallgat és bármilyen kérdésben
Liberális vezető, aki a világtörténelemben először hozott össze pápa-imám beszélgetést és ítélte el az erőszakot, úgy, hogy ezen túl még barátjának is nevezte az arab vallási világ vezetőjét: „Mindnyájan testvérek vagyunk.”
Emellett nincsen teljesen elzárkózva a cölibátus eltiltásától, az egyházzal kapcsolatos zaklatási ügyekben is átláthatóbb rendszert szorgalmaz, továbbá a katolicizmusban súlyos bűnnek tekintett homoszexualitás témájában is csak annyit nyilatkozott: „Ki vagyok én, hogy ítélkezzek?”
Ajánlom a Disney+-on megtekinthető Ferenc pápa válaszol c. dokumentumfilmet, amelyben a világ több tájáról 10 huszonéves beszélget szabadon egy teremben Jorge Mario Bergoglio-val, azaz a pápával. Abortusz, melegség, pornó, zaklatás, kiégés a hitből. Ezek olyan témák, amelyek nem a szokványos egyházat jellemzik. A szex, az egyik legszebb dolog, amit Isten nekünk adott. Nem feltétlen volt elképzelhető még pár évtizede egy másik vatikáni vezetőtől.
Ő viszont követi a kort, próbálja visszahozni és megnyerni az embereket, hogy még mindig van értelme a vallásnak és ez adhat olyan erkölcsöt, amely építi a lelkeket.
A másik oldal pedig, hogy a politikai elit pedig mihez használja fel Őfelségét, az már egy újabb elgondolkodtató fejezet lehetne…
képforrás: disneyplus.com/
Pozitív szemlélet
Krisztusban hívők azt a szeretetet helyezik előtérbe, ami egymással összeköt és nem a történelmi, kulturális és vallási különbségeket, amelyek egymástól elválasztanak”.
A politika és a vallás mindig elválasztandó volt az elmúlt évszázadokban a kontinensünkön és mindenképp érdekes határvonal, hogy miben és miért is szólal fel Vatikán feje. Azonban mindkét világ a szociális problémában tudná segíteni egymást, és bizony nem hiába jött el másodjára Magyarországra. Reményt adni a közelben lévő ukrán menekülteknek és bármilyen itthon hátrányt szenvedő társadalmi csoport számára. „Fájdalmas zárt kapukat látni idegenekkel, másokkal, menekültekkel és szegényekkel szemben.”
Személy szerint úgy áll hozzám közel a pápa, hogy református vagyok. A mai trendekre és univerzális problémákra és kérdésekre reflektál, haladó gondolkodású, szerény életvitelű és fel meri vállalni saját gondolatait. Meghallgat és nem csak diktál… Összekovácsol és nem bomlaszt. Mindezek mellett pedig megszólít és választ vár.
Közvetlen párhuzamot nem állítok mondatonként a magyar elit és I. Ferenc között mert szerintem így is a cikk nagy része alatt sokan közben egy alternatív valóságra gondoltak, ahol ez a három napra mutatott viselkedés és attitűd egy ország vezetésében is jelen lehetne.